Вибори 2015: особливості, які обов’язково повинен знати виборець
Понеділок, 19 жовтня 2015, 08:08Tweet |
Як дізналась ГО “Перспективи Києва”, у неділю, 25 жовтня, українці в черговий раз повинні зробити вибір. Проте новий виборчий закон, який буде працювати в цьому році, істотно змінює формування місцевих рад.
Що робити, якщо вас немає в списку виборців
У випадку, якщо вас не включили до списку виборців, або ваші дані внесли з помилками, ви повинні особисто звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців за місцем вашої реєстрації з письмовою заявою до 19 жовтня 2015 року. Ви можете зробити запит про своє включення / невключення до списку. Протягом доби вам повинні надати дані. Їх надішлють на електронну адресу, яку ви вказали при реєстрації.
Куди звертатися в разі скарг та порушень
В онлайн режимі працюватиме електронна система ГІС «Вибори-2015”. Тут можна не тільки повідомляти про правопорушення, а й дізнатися, на якій стадії розгляду перебуває кожен окремий факт правопорушення. Про порушення можна буде повідомляти відразу правоохоронцям, які забезпечуватимуть охорону виборчого процесу.
Чи можуть голосувати переселенці?
Ні внутрішньо переміщені особи, ні ті, хто проживає не в місті по офіційній реєстрації або за кордоном, не мають можливості проголосувати на місцевих виборах 2015 року.
Кого будуть обирати жителі міста?
Жителі міста отримають 3 бюлетеня. Їм потрібно буде вибрати мера, депутатів до міської ради та депутатів до обласної ради.
Як голосувати за мера?
На посаду мера можуть претендувати кандидати як від політичних партій, так і самовисуванці. У містах, що мають кількість виборців менше 90000, мера обиратимуть за простою схемою: хто набере відносну більшість голосів - той переміг. У тих місцях, де кількість виборців перевищує 90000, мера виберуть за системою абсолютної більшості. Це означає, що переможе той кандидат, за якого проголосують 50% виборців + хоча б 1 голос. Якщо цього не станеться, доведеться вибирати мера у другому турі виборів, який буде оголошено не пізніше ніж через три тижні. У повторному голосуванні виборці будуть вибирати між двома кандидатам, які наберуть найбільшу кількість голосів під час першого голосування. Щоб стати мером, кандидат повинен набрати просту більшість голосів. Більше 50% набирати вже не обов’язково.
Кого будуть обирати жителі села?
Жителі сільської місцевості отримають 4 бюлетеня. Тут доведеться вибирати сільського голову, депутатів до сільської ради, районна рада та обласна рада.
Вибори в районні, міські та обласні ради
На цих виборах до обласної ради замість 104 депутатів буде 84. У міській раді замість 60 нардепів буде 42. Кількість депутатів від області відповідає кількості округів на території області.
Кількість депутатів в міськраду дорівнює кількості округів, утворених в місті. Для вибору місцевих депутатів тепер діятиме абсолютно нова система. Раніше в ці ряди входили депутати-мажоритарники і депутати, які проходили за списками партій. Тепер в міські, районні, обласні ради кандидатів можуть висувати тільки партії. Самовисуванці або безпартійні кандидати не зможуть балотуватися в цих місцевих радах.
Як будуть формуватися списки партій у бюлетенях?
У бюлетенях після назви партії в дужках будуть представлені ПІБ кандидата, який буде першим у списку партії. Він не закріплений ні по одному округу і буде вказаний у всіх бюлетенях по місту чи області. Далі буде стояти ПІБ кандидата, який закріплений партією за відповідним округом (на різних округах, відповідно, будуть представлені різні кандидати). Може бути і така ситуація, що такого кандидата не буде взагалі, тоді в бюлетені буде вказаний лише закріплений кандидат. Отже, депутатський корпус формуватимуть саме партії.
Як рахувати результати?
Прохідним мінімумом для партій є 5% голосів виборців. Проте, окрім цього потрібно набрати певну кількість голосів, необхідних для отримання 1 мандату. Щоб визначити цю кількість, всі голоси, після того як пройде голосування, поділять на кількість депутатів в раді. Може статися так, що партія подолає 5% -ий бар’єр, але не отримає необхідної кількості голосів. У такому разі, її представники не будуть брати участь у формуванні рад. Гарантовано прохідним від партії є перша людина у списку партії, який отримає 5%. Черговість одержання мандата буде визначатися відсотком голосів, які отримав кандидат у власному окрузі.
У результаті може статися так, що мандат отримають ті кандидати, які принесли партії менше голосів, але за рахунок низької явки виборців на окрузі, їх результат у відсотках вище.
Нововведення, особливості, які повинен знати виборець
Кандидат в окрузі може набрати найбільшу кількість голосів, але не стане депутатом, оскільки його партія не подолає 5% -ний бар’єр.
Кандидат від округу не є його представником, він не відповідає за цю територію.
На деяких округах певні партії можуть взагалі не мати своїх представників. На інших округах може виявитися відразу кілька переможців.
Виборці обирають не представника свого округу, а представника певної політичної сили.
Від округу може бути не обраний депутат взагалі. Жоден з кандидатів, які закріплені в окрузі, може не стати депутатом. Також від округу може пройти двоє чи більше кандидатів.
Як повідомлялось раніше, на вибори до Київради йдуть 40 партій.
Нагадаємо, що потрібно знати киянам про майбутні вибори (ІНФОГРАФІКА).
Джерело: “The Kiev Times”.
Добавить комментарий