Змінимо разом
   столицю на краще!

“Київ може заробляти на смітті 3 млрд грн у рік”, експерт

П’ятниця, 24 липня 2015, 20:00
“Київ може заробляти на смітті 3 млрд грн у рік”, експерт

За інформацією ГО “Перспективи Києва”, на початку липня Київрада виступила з ініціативою повернути сміттєспалювальний завод «Енергія» у комунальну власність столиці.

На думку депутатів, якщо завод буде у власності міста, це дасть змогу модернізувати обладнання та більш якісно переробляти сміття. Втім це проблеми не розв`яже, тим більше, що «Енергія» підпорядковується «Київенерго», частина акцій якого перебуває у держвласності. Крім того, єдиний у столиці завод переробляє лише 20% столичних відходів.

«Увесь ринок сміття столиці оцінюється у щонайменше 3 млрд грн. Проте ринку переробки сміття як такого досі не існує. У нас зовсім не відпрацьований механізм поводження з відходами: у кращому випадку «абияк» відбувається сортування, у гіршому - його немає взагалі. Немає сортувальних станційі, зате є звалища, тобто відкриті полігони, які в Європі взагалі заборонені. На увесь Київ працює лише один завод «Енергія» та Полігон твердих побутових відходів №5, які не в змозі осилити сьогоднішні обсяги, тому майже 3,5 млн кубів сміття відвантажується на нелегальні звалища», - розповідає провідний аналітик «Публічного аудиту» Володимир Тарчинський.

Він уточнює, що полігон №5 захоронює в середньому 1,5 млн куб. м побутових відходів - 50 % усього столичного сміття, на «Енергії» знешкоджується близько 780 тис. куб. м (130 тис. тон) (20%). Тому 30 % відходів вивозиться на звалища Київщини та переробляються на сортувальних лініях комерційних компаній. Одна з ключових проблем - відходи невигідно утилізувати, тому сміттєві компанії часто відправляють їх прямо на звалища.

Компанії-перевізники сміття скаржаться, що у тариф за збір не закладено навіть мінімальної рентабельності - лише компенсацію витрат на вивіз сміття. Попри те, що компанії ніби-то працюють в нуль, вони не йдуть з ринку. Тобто рентабельність таки є. Водночас за 10 років на сміттєвому ринку не з`явилось нових гравців.

За словами аудитора, треба встановити жорсткий контроль із залученням профільних громадських організацій за компаніями, що здійснюють вивезення сміття, аби відходи потрапляли саме на сміттєспалювальні заводи, а не на нелегальні звалища.

Повернення заводу «Енергія» в комунальну власність, за твердженням спеціаліста, реалізувати в правовому полі вкрай складно. Врешті, це всеодно не вирішить «сміттєві» проблеми міста, оскільки «Енергія» переробляє лише 20% від усіх обсягів. Відтак, щоб заробляти на смітті та паралельно вирішувати екологічні проблеми столиці, треба зводити нові заводи і залучати до цього інвесторів.

Як можливий варіант співпраці експерт пропонує створення спільного підприємства та залучення в проект відомих комунальних підприємств з Європи, що займаються сміттєвими питаннями. ” 51 % статутного капіталу належатиме комунальному підприємству, а 49 % - європейській компанії. Частку міста в спільний проект можна вкласти майном, зокрема землею, на якій буде зведений завод. Відтак, керуюча частка в управлінні компанією належатиме комунальному підприємству, а не приватній фірмі, і місто отримувати свої дивіденди», - стверджує Володимир Тарчинський.

На його думку, Київ зможе заробляти, продаючи вторсировину як мінімум 3 млрд грн. «Так працюють усі провідні країни Європи, заробляючи 50% на утилізації і 50% на реалізації вторсировини. Наприклад, тонна очищеного сміття зі стовідсотковим вмістом пластику коштує на світовому ринку близько тисячі євро, а виробів із пластмаси в міських відходах близько 60 %. В Україні за тонну використаної тари можна отримати близько 5 тис. грн. Враховуючи, що її обсяги налічують тисячі тонн, це перспективне джерело наповнення бюджету», - вважає він.

За даними представника «Публічного аудиту», в Україні на сьогодні накопичено близько 36 млрд тон відходів, що більше половини об’єму Азовського моря. Утилізується лише 30 % промислових відходів та 4 % - побутових. Тонни сміття відвантажуються на нелегальних звалищах, облік яким не ведеться. Це все - кошти, які втрачає столичний бюджет. Йдеться про мільярди гривень.

Як повідомлялось раніше, у Києві з’явиться 2 заводи з переробки сміття.

Нагадаємо, у столиці встановили саморобні урни для сміття.

Джерело: “UaInfo”.

Добавить комментарий

План діяльності

Гаджимурадов Руслан - голова правління громадської огранізації Перспективи Києва, голова партійної організації партії Удар голосіївського району Гаджимурадов
Руслан Ерзіманович Голова Правління

Завданнями громадської організації «Перспективи Києва» є:

  1. Створення умов для участі жителів Києва у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і Законів України.
  2. Лобіювання економічних інтересів із залучення інвестицій у столицю, зокрема, в капітальне будівництво...
Повний план діяльності
Автобазар
Пам'ятки по АТО

Новини Києва

24 листопада 2024
Архів новин

Найактуальніша проблема Києва сьогодні?

Показати результати