Змінимо разом
   столицю на краще!

У пошуках чистої води (Ч.I)

Середа, 12 листопада 2014, 12:28
У пошуках чистої води (Ч.I)

Вода – це найбільший бізнес у світі. Без прісної води людство просто не виживе. Саме від якості питної води залежить самопочуття, здоров’я та й саме життя людини. Вода є панацеєю від багатьох хвороб і в той же момент є їх джерелом. Кияни мають можливість отримувати питну воду з чотирьох джерел: водопроводу, бюветів, цілющих джерел або купувати бутильовану. Та на скільки кияни забезпечені саме питною водою? Ми вирішили з’ясувати, яка вода найбезпечніша для життя, а яка несе найбільшу загрозу.

Вода з-під крана, вона ж водопровідна

«Водопровідна вода – це токсична вода, і не лише в Києві, а й в усьому світі» - запевняє Академік НАН України, директор Інституту колоїдної хімії і хімії води Владислав Гончарук. Науковець дослідив, що вона впливає на геном людини і призводить до непоправних змін, а також є джерелом ракових захворювань. Ні кип’ятіння, ні відстоювання не допомагає, адже хлор випаровується і стає ще шкідливішим, оскільки ми ним дихаємо.

На противагу досліднику виступає радник голови правління Київводоканалу з питань інформаційної політики Вікторія Яковлєва. Вона зазначає, що водопровідна вода – безпечна, її можна пити сирою, а кращої технології, ніж хлорування немає. У цій воді концентрації хлору безпечні для людини. Вода, що подається у водопровідну мережу проходить більше 1000 аналізів щодня. Те, що люди не можуть пити воду з крана – це психологічний фактор. Вона відповідає усім нормам та стандартам. За останні 15 років не було жодних порушень її бактеріологічного чи хімічного складу, як і нарікань чи зауважень від санепідемстанції Києва.

Цю інформацію підтверджує завідувач відділом гігієнічних проблем екології столичної санепідемслужби (СЕС) Сергій Тимошенко. Він наголошує, що водопровідна вода – це вода питної якості, вона безпечна для життя та здоров’я людини. Проте звертає увагу, чим далі транспортується вода від джерела постачання, тим більше змінюються її якості. «Водоканал відповідає за свої магістральні водоводи, які постійно змінює та ремонтує. Нагляд за внутрішньобудинковою мережею повинен здійснювати ЖЕК, але насправді цього контролю немає. Труби, що мають свій термін експлуатації – 15-30 років, потрібно змінити. Уявіть, старі будинки – хрущовки, сталінки: якщо в квартирі господар змінює труби, то у будинку їх не змінює ніхто. А там буде і осад, і іржа, і залізний присмак». Пан Тимошенко погоджується, що таку воду краще не пити. Хоча в нових будинках проблем із трубами немає, тому водопровідна вода придатна для вживання. І Сергій Тимошенко, і Вікторія Яковлєва стверджують, що п’ють водопровідну воду, оскільки в її якості впевнені.

Джерельна вода

Багато киян віддають перевагу воді із джерел, які є біля Києво-Печерської Лаври, в парку «Феофанія», на Сирці, на вул. Кайсарова та інших. Академік Гончарук розповідає, що ця вода брудна і може становити загрозу для здоров’я людини. Джерела – це поверхневі води і там є багато нітратів, пестицидів, гербіцидів. Цю думку підтверджує і представник СЕС Сергій Тимошенко: «Джерела – не завжди чисті. Якість води дуже мінлива і з кожним роком спостерігається тенденція до погіршення».

Вода артезіанська, вона ж бюветна

Артезіанська вода – це стратегічний запас води для столиці. «Бюветне водопостачання – це унікальний світовий досвід. Київ – єдине місто в світі, що має досконалу генетично чисту воду для всіх мешканців. Воду, яку ви набираєте в бюветі практично неможливо забруднити – їй не страшні навіть атомні війни», - розповідає Академік Владислав Гончарук.
Вікторія Яковлєва, як експерт Київводоканалу зазначає: «бюветна вода – це дійсно природна вода, з якою ніхто нічого не робить. Проте варто розуміти, що вода має певний бактеріологічний і хімічний склад. Артезіанська вода, яка разом із Дніпровською та Деснянською подається у водопровідну мережу, доводиться до СанПінів (стандартів на воду – авт.). Бюветну воду ніхто не очищує».

Сергій Тимошенко, опираючись на дослідження СЕС, стверджує: «Артезіанська вода – найбільш придатна для людини, але й вона потребує обробки, щоб зняти запах та колір. Більш того, застійні явища приводять до втрати якості – вона може бути гірша, ніж в водопровідних трубах. Саме тому, контроль води в бюветах повинен проводитися щоденно. На сьогоднішній день є проблеми з остаткуванням, треба міняти труби, оскільки артезіанська вода може бути погіршеної якості».

Думку щодо чистоти артезіанської води підтримує і начальник відділу організації бюветних комплексів Ярослав Первой: «Якщо у бюветі є відхилення від нормативів, то його робота призупиняється. Воду, набрану в бюветі варто прокип’ятити, оскільки вона не проходить додаткового очищення».

Артезіанська вода піднімається з глибини 120-340 м. Єдине місце, де вона може забруднитися – це труби, якими вона подається або сам бювет. Експерти радять декілька хвилин спустити цю воду, і лише тоді набирати. Окрім того, варто добре мити тару, у якій буде зберігатися вода. Зверніть увагу, що вона повинна зберігатися в середньому 2-3 доби, оскільки там починає розвиватися мікрофлора.

Бутильована вода

В погоні за чистою водою, мешканці столиці готові витрачати щодня гроші на питну воду у бутлях. Побутує думка, що вона є справді чистою. Проте це твердження, як мінімум, дискусійне, а, як максимум, хибне. «Бутильована вода – це та ж водопровідна вода або вода із бюветів, оброблена сріблом, а, можливо, і консервантами. Саме тому вона може зберігатися стільки часу. Ця вода контролюється лише виробниками – тому залишається вірити тому, що написано на етикетці. Часто така вода позбавлена потрібних солей та мікроелементів, що негативно впливає на організм. В пляшках вода спеціально підготовлена і втрачає свої властивості», - розповідає Сергій Тимошенко.

Як бачимо, експерти сходяться на думці, що не варто пити джерельну воду та добре подумати перед вживання бутильованої. Водопровідна вода проходить найбільше тестів та відповідає нормам, визначеним у законодавстві. Проте через незадовільний стан труб вона може мати неприємний смак, колір, запах. Саме тому мешканцям старих будинків варто задуматися, чи варто пити таку воду. У той же момент, артезіанська вода є найчистішою на найприроднішою, хоча варто зважати, що якість труб, якими вона надходить, може призвести до значного погіршення її якостей. Саме вона свого часу вберегла киян від епідемії холери та чуми. (Далі буде)

Альона Романюк

Добавить комментарий

План діяльності

Гаджимурадов Руслан - голова правління громадської огранізації Перспективи Києва, голова партійної організації партії Удар голосіївського району Гаджимурадов
Руслан Ерзіманович Голова Правління

Завданнями громадської організації «Перспективи Києва» є:

  1. Створення умов для участі жителів Києва у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і Законів України.
  2. Лобіювання економічних інтересів із залучення інвестицій у столицю, зокрема, в капітальне будівництво...
Повний план діяльності
Автобазар
Пам'ятки по АТО

Новини Києва

27 квітня 2024
Архів новин

Найактуальніша проблема Києва сьогодні?

Показати результати