Люстрації так - імітації ні
Четвер, 16 квітня 2015, 17:11Tweet |
Сьогодні кілька сотень громадських активістів з прапорами та плакатами вийшли під стіни Конституційного суду, де за поданнями пленуму Верховного суду та зверненням 47 народних депутатів Верховної ради розпочалось слухання щодо відповідності закону «Про очищення влади» Конституції. Вони вимагали люстрації суддів та продовження реального люстраційного процесу в правоохоронній та державній виконавчій системі. Адже останнім часом його виконання стало схожим на імітацію та фарс, а в деяких випадках – способом політичного замовлення «неугодних».
«Люстрація в Україні має пройти, як свого часу пройшла у Польщі та Чехії. Влада має перезавантажитись. Подолати корупцію і зламати злочинні схеми без зміни системи і чиновників неможливо. Це те, за що ми боролись на Майдані і за що загинули люди. Натомість на сьогодні з посад «знято» чимало дрібних фігур. А ті, хто не можуть пояснити походження своїх статків, хто грав головні ролі в режимі Януковича, працював на Москву і винен у зубожінні українського народу та нинішніх подіях на Сході, сидять у насиджених кабінетах», зауважив у коментарі голова Громадської організації «Перспективи Києва» Руслан Гаджимурадов.
За словами представників Євромайдану, закон «Про очищення влади» не повинен бути скасований, бо це вимога Майдану. «У будь-якому випадку люстрація відбудеться, якщо не за законом, то через сміттєві баки», - заявив один з учасників акції.
Мітинг пройшов мирно, без бійок і потасовок, хоча на ньому було чимало радикалів. Судячи з кількості правоохоронців попід парканом та у внутрішньому дворі КСУ, а також міліцейських автобусів на сусідніх вулицях, видно, що силовики таки госувались до провокацій. На підтримку громадськості під КСУ прийшли міністр юстиції Павло Петренко, народні депутати Єгор Соболєв, Ігор Мірошниченко, Леонід Ємець, Володимир Парасюк, Олег Ляшко, Сергій Рибалко, інші.
– Конституційний суд не має ніякого морального права розглядати конституційність «люстраційного» закону у сьогоднішньому складі, – заявив голова Комітету Верховної Ради України з питань запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв. – Адже 12 з 17 судів нинішнього КСУ – це люди Януковича. У тому числі сім з них давали йому необмежені повноваження в 2010 році, що є предметом кримінальної справи за фактами узурпації влади. Вони стали учасниками конституційного заколоту ... Найкраще, що вони можуть зробити, – відмовитися від розгляду цієї справи в такому складі, дати свідчення слідству і з чистою совістю піти у в’язницю», – пояснив він.
У перерві розгляду справи в КСУ до людей і журналістів вийшов міністр юстиції Павло Петренко і повідомив, що порекомендував суддям перенести розгляд справи, а деяким «заплямованим» – взяти самовідвід. Останні самовільно «відійти» не погодились, але їх вдалось відкликати за допомогою депутатського клопотання.
За словами очільника Мін`юсту, наразі у парламенті зареєстрований проект змін до «люстраційного» закону з урахуванням усіх зауважень Венеціанської комісії. Зокрема, він передбачає спеціальну перевірку суддів через Вищу раду юстиції, створення незалежного виборного органа - агентства з питань люстрації, амністію для осіб-учасників бойових дій тощо.
«Я сподіваюся в Україні діятимуть європейські принципи, у тому числі в системі судочинства і суддівській етиці ... Ми визначили норму закону «Про справедливий суд», а саме за п.7 131 ст. закону, що суддя, у якого є прямий або потенційний конфлікт інтересів, зобов’язаний взяти самовідвід і повідомити Раду суддів України про такий факт», - сказав Петренко.
КСУ задовольнив ходатайство Мін`юсту та переніс розгляд справи на невизначений строк. При цьому вирішальну роль зіграв довод про можливий конфлікт інтересів семи суддів. Крім того, КСУ погодився залучити до розгляду справи додаткових експертів і представників Громадської ради по люстрації при Мін`юсті.
ДОВІДКА: Нагадаємо, в КСУ було три подання про визнання неконституційний «люстраційного» закону. Одне - від 47 народних депутатів та два - пленуму Верховного суду, які були об’єднані в одне конституційне провадження. Верховний суд просив КСУ визнати неконституційною люстрацію членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, членів Вищої ради юстиції та керівників Державної судової адміністрації, які займали посади в період Євромайдану, суддів, які виносили рішення проти активістів Євромайдану. А також - конституційність звільнення чиновників в порядку закону «Про очищення влади» без встановлення індивідуального характеру їхньої відповідальності.
Депутати ж вимагали визнати незаконною заборону займати посади для осіб, які не менше року в період з 25 лютого 2010 р. за 22 лютого 2014 р. були на посаді президента, прем’єр-міністра України, членів уряду, голови Нацбанку, Адміністрації президента чи силових структур тощо.
Добавить комментарий